Co to jest IKZE

Myśląc o dodatkowej emeryturze, wiele osób bierze pod uwagę jedynie IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. To nie jedyne rozwiązanie. Dowiedz się, co to jest IKZE, czym różni się od IKE i jakie są jego zalety.

Co to jest IKZE

Myśląc o dodatkowej emeryturze, wiele osób bierze pod uwagę jedynie IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. To nie jedyne rozwiązanie. Dowiedz się, co to jest IKZE, czym różni się od IKE i jakie są jego zalety.

IKZE co to jest?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które zostało opracowane jako model oszczędzania w ramach III filaru. Najistotniejszą różnicą pomiędzy IKZE a IKE jest ulga podatkowa. 

Na czym polega IKZE i jakie są jego zalety? 

Zalety IKZE:

 • zwolnienie środków zbieranych na IKZE z podatku od zysków kapitałowych,
 • możliwość odliczenia wpłat od podatku dochodowego w formularzu PIT,
 • zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% przy wypłacie środków na emeryturze,
 • dziedziczenie środków zgromadzonych w IKZE, a także możliwość przekazania ich osobie wskazanej w umowie bądź spadkobiercom po śmierci właściciela rachunku, 
 • możliwość założenia konta już od 16. roku życia, jeśli właściciel rachunku pracuje na umowę o pracę,
 • elastyczna forma oszczędzania, która pozwala dobrowolnie decydować, jak często i jak wiele odkładasz.

Czym różni się IKE i IKZE?

Najważniejsza różnica dotyczy tego, że w ramach IKZE możesz ciszyć się wysoką ulgą podatkową, jeśli odliczysz wpłaty na konto w formularzu PIT. Odliczenie IKZE PIT-37 nie jest trudne, wystarczy podać kwotę wpłat w odpowiedniej rubryce. Ta korzyść wiąże się z tym, że dokonując wypłaty na emeryturze, trzeba liczyć się z 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego nie ma w IKE. 

Co ważne, oba konta, zarówno IKE jak i IKZE, możesz prowadzić w formie:

 • depozytów bankowych (w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych)
 • rejestru funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
 • giełdowych papierów wartościowych (w biurach maklerskich)
 • inwestycyjnych ubezpieczeń na życie (w zakładach ubezpieczeń)
 • dobrowolnych funduszy emerytalnych (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)

Decyzja dotycząca tego, w jakiej formie oszczędzać jest ważna, ponieważ to od niej zależy poziom akceptowalnego przez Ciebie ryzyka inwestycyjnego, to, na jakie stopy zwrotu możesz liczyć czy jakie koszty ponieść w związku z prowadzeniem IKZE. 

Jeśli chcesz poznać wszystkie różnice pomiędzy IKE a IKE, koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat. Dowiesz się także, które rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze.

Ulga podatkowa – ile wynosi?

Warto mieć na uwadze, że istnieje maksymalny limit wpłat na konto, który jest uzależniony od wysokości przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na dany rok. W 2020 roku  IKZE limit wpłat wyniósł  6272,40 zł, z kolei na 2021 limit IKZE wynosi 6310,80 zł. To górna kwota, którą możesz wpłacić na konto IKZE w ciągu danego roku. Pieniądze można wpłacać na konto zarówno w formie jednorazowych, jak i miesięcznych wpłat. 

Ile jesteś w stanie zaoszczędzić na podatku?

To zależy od tego, ile wpłacisz na konto i tego, w jaki sposób i jaką stawką są opodatkowane Twoje dochody. W 2021 r. dzięki wpłatom na IKZE możesz obniżyć podatek dochodowy do 2019 zł (w przypadku maksymalnej kwoty wpłat na konto oraz opodatkowania stawką 32%). Jeśli jesteś samozatrudnionym, możesz liczyć na maksymalną korzyść w wysokości 3 029 zł (opodatkowanie stawką 32%).  W przypadku, gdy Twoje dochody opodatkowane są 17% stawką, najwyższa ulga wyniesie 1072 zł. Jeśli jest to stawka liniowa, czyli 19%, ulga podatkowa to 1798 zł.

Wypłata środków z konta IKZE

Środki zgromadzone na koncie to Twoja prywatną własność, dlatego możesz wypłacić je w dowolnym momencie. Musisz pamiętać jednak o tym, że od momentu, w którym wypłacisz środki zależy jak wiele zyskasz dzięki IKZE. 

IKZE kiedy można wypłacić środki? 

 1. Pierwszy wariant to najkorzystniejsza wypłata po ukończeniu 65. roku życia i uzyskaniu 5-letniego stażu oszczędzania. W tym rozwiązaniu podczas wypłaty zgromadzonych środków zostanie potrącony jedynie 10% zryczałtowany podatek dochodowy. 
 2. W drugim wariancie wypłacasz środki  wcześniej. Musisz jednak liczyć się zapłatą podatku dochodowego na zasadach przyjętych zgodnie z obowiązującym system podatkowym. Dodatkowo, środki musisz w całości. Po takiej wypłacie konto IKZE zostaje zlikwidowane. Zostaje Ci jedynie możliwość transferu pieniędzy pomiędzy poszczególnymi instytucjami, które oferują IKZE. 

Gdzie najkorzystniej założyć konto?

IKZE możesz prowadzić w różnych formach. Najpopularniejszą są fundusze inwestycyjne, którymi zarządzają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Warto przyjrzeć się zestawieniom oraz rankingom IKZE. Są to rankingi opracowane przez specjalistów oraz ekspertów, którzy biorą pod uwagę wiele zmiennych i na tej podstawie tworzą zestawienia. Przed decyzją dotyczącą tego, gdzie założyć IKZE, koniecznie się z nimi zapoznaj. To nie tylko wyniki finansowe poszczególnych instytucji, ale także ocena obsługi  klienta czy wiarygodność podmiotu prowadzącego IKZE. 

Piotr Czubiński
Specjalizuję się w tematyce ubezpieczeniowej i emerytalnej. Emerytura to najtrudniejsze z ubezpieczeń - budzimy się w wieku 50 lat i zaczynamy rozumieć, że jest za późno na wymarzoną emeryturę... ale nigdy nie jest za późno na dobrą emeryturę. Po godzinach fan historii, polityki i Kung Fu.
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny