IKE co to jest i czym się różni od IKZE?

IKE to obok IKZE drugie użyteczne rozwiązanie wspierające oszczędzanie indywidualne.

IKE co to jest i czym się różni od IKZE?

IKE to obok IKZE drugie użyteczne rozwiązanie wspierające oszczędzanie indywidualne.

Myśląc o dodatkowej emeryturze, warto pomyśleć o narzędziach, które mogą to ułatwić. IKE jest popularnym rozwiązaniem w ramach III filaru emerytalnego. Czym jest, jak je założyć i jakie korzyści wiążą się z oszczędzaniem w ten sposób?

IKE co to jest?

IKE to skrót od Indywidualnego Konta Emerytalnego. Jest to dobrowolne narzędzie w ramach III filaru emerytalnego. Dzięki niemu możesz odkładać pieniądze na swoją emeryturę na korzystniejszych warunkach, niż trzymając je na koncie oszczędnościowym czy w gotówce. 

IKE to jedynie konstrukcja prawna, swego rodzaju opakowanie, z którym wiążą się określone korzyści. Może być prowadzone w różnej formie. Od tego, którą z dostępnych opcji wybierzesz, zależy, z jakimi kosztami musisz się liczyć, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować, czy jakiej stopy zwrotu oczekujesz. 

Gdzie założyć IKE?

Wiele podmiotów oferuje możliwość prowadzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego. Konto możesz prowadzić w formie:

  • depozytów bankowych (w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych)
  • rejestru funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
  • giełdowych papierów wartościowych (w biurach maklerskich)
  • inwestycyjnych ubezpieczeń na życie (w zakładach ubezpieczeń)
  • dobrowolnych funduszy emerytalnych (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)

Warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z ofertą poszczególnych instytucji. Co ważne, podmioty te są monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, aby mieć pewność, że środki, które jej powierzasz, trafiają w zaufane ręce. 

Kiedy można wypłacić pieniądze?

Wypłata środków 

IKE daje możliwość wypłaty środków bez opodatkowania po ukończeniu 60. roku życia lub po nabyciu wcześniejszego prawa do emerytury. Warunkiem jest dokonywanie wpłat co najmniej przez 5 dowolnych lat kalendarzowych lub wpłata ponad polowy wartości wszystkich wpłat nie później jednak niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Wcześniejsza wypłata

Z IKE możesz wypłacić środki przed osiągnięciem określonego wieku i spełnieniu warunku regularnych wpłat. Może to być część lub całość zgromadzonego kapitału. Pamiętaj jednak, że nie skorzystasz wtedy z ulgi podatkowej i zapłacisz podatek od zysków kapitałowych. Po wypłacie nie możesz już dokonywać wpłat na konto emerytalne, a także ponownie go założyć.

Jak założyć IKE?

IKE możesz założyć, jeśli masz ukończone 16 lat i uzyskujesz przychody z tytułu umowy o pracę. Co ważne, możesz mieć tylko jedno konto, jednak możesz zmienić instytucję, która prowadzi Twoje konto. Jest to tzw. wypłata transferowa — dotychczas zgromadzone środki lądują na Twoim nowym rachunku. 

IKE założysz w kilku prostych krokach — większość instytucji oferuje taką możliwość całkowicie online. Wiąże się to z zadeklarowaniem, że nie mamy jeszcze innego konta. W zależności od oferty określonego podmiotu masz także możliwość zadecydowania jak inwestowane będą Twoje środki.

IKE czy ZUS? Do kiedy decyzja?

Ważne! Po likwidacji OFE masz możliwość dokonać transferu środków na IKE, jednak nie będzie to tym samym IKE, które zakładałeś/-aś samodzielnie. Na tę chwilę trwają prace legislacyjne, które mają zdecydować, na jakich zasadach będzie opierać się transfer pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Pewne jest to, że potrącona zostanie opłata przekształceniowa i nowe konto będzie miało nieco inne zasady.

Deklarację dotyczącą tego, czy pieniądze trafią do IKE, czy do ZUS, musisz złożyć najpóźniej 2 sierpnia 2021 roku.

Co wybrać?

Decyzja nie jest prosta, jednak warto pamiętać o tym, że można posiadać zarówno IKE, jak i IKZE. IKZE to możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, jeśli wpłaty na konto uwzględnisz w formularzu PIT. To realna coroczna korzyść, która jednak wiąże się ze zryczałtowanym 10% podatkiem, jeśli chcesz wypłacić pieniądze po przejściu na emeryturę. IKE nie jest objęte tym podatkiem, jednak nie ma w tym rozwiązaniu wcześniej wspomnianej ulgi.

Piotr Czubiński
Specjalizuję się w tematyce ubezpieczeniowej i emerytalnej. Emerytura to najtrudniejsze z ubezpieczeń - budzimy się w wieku 50 lat i zaczynamy rozumieć, że jest za późno na wymarzoną emeryturę... ale nigdy nie jest za późno na dobrą emeryturę. Po godzinach fan historii, polityki i Kung Fu.
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny