Limity IKE i IKZE w 2022. O ile wzrosły?

Jak co roku odłożymy więcej pieniędzy na starość. Poznajmy nowe Limity IKE i IKZE w 2022.

Limity IKE i IKZE w 2022. O ile wzrosły?

Jak co roku odłożymy więcej pieniędzy na starość. Poznajmy nowe Limity IKE i IKZE w 2022.

Kończy się właśnie kolejny rok. Jesteśmy zatem w momencie, w którym wielu przypomina sobie o posiadaniu albo możliwości założenia kont emerytalnych w ramach III filaru. To ostatnie dni, aby zasilić je całymi możliwymi do wpłaty kwotami. Jednocześnie wraz z nowymi rokiem pojawia się pytanie o limity IKE i IKZE w 2022 roku.

O ile więcej możemy oszczędzić i zyskać już teraz?

Przypomnijmy, że nieustanny wzrost limitów kwot, jakimi możemy zasilać konta emerytalne, wynika ze sposobu ich ustalania. Został on powiązany z prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniem. Dla IKE stosunek ten wynosi 3:1, natomiast dla IKZE 1.2:1 oraz 1,8:1 dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. To nowość, która wprowadzona została w 2021 roku. 

W 2022 te wartości będą więc przedstawiały się następująco.

  • limit wpłat dla IKE: 17 766,00 zł (w 2021 było to 15 777,00 zł)
  • limit wpłat dla IKZE: 7 106,40 zł (w 2021 było to 6 310,80 zł)
  • limit wpłat dla IKZE dla samozatrudnionych: 10 659,6 zł (w 2021 było to 9 466,20 zł).

Limity IKE i IKZE w 2022 roku i poprzednich to rozwiązanie ograniczające użyteczność kont emerytalnych do innych celów niż długookresowe oszczędzanie kwot będących w zasięgu przeciętnego pracownika. Wpłacenie środków powyżej niego nie jest możliwe – nastąpi cofnięcie nadpłaty na konto. 

W przypadku rachunków IKZE warto przypomnieć, że przekłada się to na szybkie, łatwo policzalne korzyści. Wynika to z faktu, że wraz z zasileniem rachunku o taką samą kwotę obniżona zostanie podstawa podatku dochodowego. Dla osób mieszących się w stawce 17% oznacza to, że wykorzystawszy roczny limit mogą odzyskać już ponad 1200 zł. Czyli zasilenie konta emerytalnego kwotą powyżej 7 tys. kosztuje ich niecałe 6 tys. 

Wykorzystaj limity IKE i IKZE w 2022, a także już w 2021

Przypomnijmy kilka najważniejszych kwestii. Oba konta zwalniają osiągane w trakcie oszczędzania zyski z obciążenia podatkiem od zysków kapitałowych (pod warunkiem doczekania do ustalonego wieku wykupu, 60 lat dla IKE i 65 dla IKZE, a także zasilania konta w ciągu min. pięciu lat lub ponad połową środków wcześniej niż pięć lat przed likwidacją rachunku w IKE). Bycie parasolem podatkowym to główna zaleta podnosząca efektywność inwestycji. Kolejną jest swoboda formy inwestowania. Z pewnością cenić sobie będą ją zwłaszcza ci, którzy mają większe doświadczenie i chcą wykorzystać inne narzędzie niż np. popularne polisy z UFK.

Istotna różnica pomiędzy IKZE i IKE jest ponadto taka, że z tego drugiego rachunku można dokonać częściowej wypłaty. To ta wypłacana część będzie obciążona podatkiem od zysków kapitałowych. Od końcowej wypłaty z IKZE zapłacimy natomiast 10% podatek ryczałtowy od całości kapitału.

Oba konta można mieć jednocześnie. Wówczas nie tylko można wykorzystać limity na IKE i IKZE w 2022. Interesującym rozwiązaniem może być np. reinwestowanie w IKE zwrotów podatkowych z IKZE, co radykalnie podnosi efektywność całej inwestycji. 

Warto sprawdzić nasz ranking i wybrać najlepszy dla siebie produkt. 

Piotr Czubiński
Specjalizuję się w tematyce ubezpieczeniowej i emerytalnej. Emerytura to najtrudniejsze z ubezpieczeń - budzimy się w wieku 50 lat i zaczynamy rozumieć, że jest za późno na wymarzoną emeryturę... ale nigdy nie jest za późno na dobrą emeryturę. Po godzinach fan historii, polityki i Kung Fu.
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny