Wykorzystaj kalkulator emerytury i dowiedz się, jak ją podwyższyć!

Zastanawiasz się, jaka będzie wysokość Twojej przyszłej emerytury? Świadczenia z ZUS rzadko zaskakują pozytywnie. Warto zadbać o swoją przyszłość samemu. Sprawdź kalkulator emerytury i dowiedz się, ile może wynieść Twoje dodatkowe świadczenie emerytalne. 

Wykorzystaj kalkulator emerytury i dowiedz się, jak ją podwyższyć!

Zastanawiasz się, jaka będzie wysokość Twojej przyszłej emerytury? Świadczenia z ZUS rzadko zaskakują pozytywnie. Warto zadbać o swoją przyszłość samemu. Sprawdź kalkulator emerytury i dowiedz się, ile może wynieść Twoje dodatkowe świadczenie emerytalne. 

Zastanawiasz się, jaka będzie wysokość Twojej przyszłej emerytury? Świadczenia z ZUS rzadko zaskakują pozytywnie. Warto zadbać o swoją przyszłość samemu. Sprawdź kalkulator emerytury i dowiedz się, ile może wynieść Twoje dodatkowe świadczenie emerytalne. 

Lepiej już dziś sprawdź wysokość emerytury!

Ciągłe zmiany w prawie podatkowym wpływają zarówno na obecnych emerytów, jak i przyszłych. Dokładna wysokość świadczeń emerytalnych jest trudna do przewidzenia, ale można ją oszacować, korzystając m.in. z udostępnionych przez ZUS narzędzi. 

Zdecydowanie warto to zrobić, bo prognozy nie napawają optymizmem – z raportu OECD, możemy wnioskować, że emerytury w Polsce będą jednymi z najniższych w Europie. Wiedza o tym, jak wysokich świadczeń możemy oczekiwać, pozwala na podjęcie odpowiednich działań, aby zawczasu podwyższyć swoją emeryturę. Obliczenie wysokości emerytury z ZUS jest bardzo proste. 

Jak sprawdzić wysokość prognozowanej emerytury? 

Od kiedy ZUS przestał wysyłać listy, można to zrobić przynajmniej na trzy sposoby. 

  1. Serwis PUE ZUS

Co roku pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępniają ubezpieczonym aktualne informacje o prognozowanej emeryturze w serwisie PUE ZUS. Wystarczy zalogować się na swoje konto i przejść do odpowiedniej zakładki. Jeżeli nie masz jeszcze konta, zdecydowanie warto je założyć – nie tylko sprawdzisz tam wysokość świadczenia, ale załatwisz również wiele spraw bez konieczności odbywania wizyty w placówce.

  1. Kalkulator emerytalny ZUS 

Obliczyć wysokość prognozowanej emerytury można również samemu, korzystając z kalkulatora emerytalnego zamieszczonego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane (m.in. kwotę zwaloryzowanych składek, wiek przejścia na emeryturę, datę urodzenia, obecne miesięczne wynagrodzenie brutto), a kalkulator wyliczy szacunkową prognozowaną emeryturę.

Ważne! Wyliczona kwota nie jest wiążąca – to znaczy, że wysokość prognozowanego świadczenia może się zmienić. 

  1. Konsultacja u doradcy emerytalnego 

Wysokość emerytury można również sprawdzić podczas konsultacji z doradcą w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zdalnie. Podczas takiego spotkania nie tylko uzyskamy informacje dotyczące wysokości emerytury, ale również dowiemy się, o ile możemy podwyższyć świadczenie, decydując się na późniejsze przejście na emeryturę oraz kiedy najkorzystniej będzie złożyć wniosek.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość przyszłej emerytury nie musi być niewiadomą. Interesując się tematem odpowiednio wcześniej, możemy wpłynąć na zabezpieczenie finansowe swojej przyszłości. Jeżeli zależy nam na pobieraniu wyższego świadczenia z funduszu ubezpieczeń społecznych, to warto przede wszystkim zrozumieć, jak działa system emerytalny w Polsce. 

Przypomnijmy, że podstawą do wypłaty świadczenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego oraz zapisanie na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego.

Nie gwarantuje to jednak nawet najniższej emerytury. Aby ją otrzymać, należy przepracować minimum 20 lat (w przypadku kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn).  W tym czasie odprowadzając naturalnie składki na ubezpieczenie emerytalne.

W tym roku najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. To o wiele za mało, by móc zaspokoić podstawowe potrzeby i ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Co zatem wpływa na wysokość emerytury? Przede wszystkim staż pracy (kwota zwaloryzowanych składek, wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego), środki zgromadzone na subkontach, a także wiek przejścia na emeryturę. 

Wniosek jest prosty –  im dłużej pracujemy, tym na wyższą emeryturę możemy liczyć w przyszłości. 

Ważne! Pamiętaj, że przejście na emeryturę jest dobrowolną decyzją. Świadczenia wypłacane są na wniosek, dlatego decydując się na emeryturę, warto zrobić to w jak najkorzystniejszym dla nas momencie. 

To ważna informacja szczególnie dla osób, które planowały przejść na emeryturę w czerwcu – jest to najmniej korzystny miesiąc, ponieważ wówczas dochodzi wyłącznie do waloryzacji rocznej środków (w pozostałym czasie podstawa obliczania emerytury jest również waloryzowana kwartalnie).

Emerytura z ZUS Ci nie wystarczy? Zainwestuj w trzeci filar

Kalkulator emerytalny może pomóc nam ustrzec się przed istotnym błędem – zbyt późnym rozpoczęciem oszczędzania na emeryturę. Oszczędzanie pieniędzy na jesień życia jest konieczne – to fakt. Dobrze podejść do sprawy metodycznie i zacząć odkładać pieniądze w ramach stworzonych w tym celu instrumentów finansowych. 

O dodatkowych emeryturach pisaliśmy już wcześniej. Tym razem sprawdźmy, jak działa IKZE na przykładzie jednego z najlepszych kont Indywidualnego Zabezpieczenia Emerytalnego według Rankingu IKZE. 

IKZE w Nationale Nederlanden obecnie można otworzyć w promocji za 0 zł. Jest to konto inwestycje, w którym środki inwestowane są w akcje i obligacje. Zarządza nimi doświadczony zespół inwestycyjny Nationale Nederlanden PTE. 

Oferowane przez Nationale Nederlanden IKZE inwestowane są w fundusz mieszany, w którym akcje oraz papiery dłużne stanowią zwykle po 50% wszystkich inwestowanych środków.

W ramach Dobrowolnych Funduszy Emerytalnych NN możemy stale kontrolować wartość swoich oszczędności z poziomu Serwisu Klienta. Pieniądze można wypłacić w każdym momencie, chociaż – o czym warto pamiętać – najkorzystniej jest to zrobić po ukończeniu 65 roku życia. Wówczas zgromadzone środki zostaną pomniejszone wyłącznie o zryczałtowany podatek dochodowy (10%) bez podatku od zysków kapitałowych.

Jeżeli chodzi o koszty prowadzenia konta, to otwierając IKZE w NN powinniśmy liczyć się przede wszystkim z dwoma rodzajami opłat:

  • opłatą za zarządzanie (2%)
  • opłatą od wypracowanych zysków (pobieraną gdy fundusz wypracuje wynik powyżej 8% w danym roku).

Co ważne, Nationale Nederlanden nie wymusza systematycznych wpłat na konto. Podczas jego otwierania wymaga jedynie wpłaty środków w minimalnej kwocie 150 zł; kolejne wpłaty nie mogą być niższe niż symboliczne 50 zł. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie do końca są przekonani do IKZE, a także dla tych, którzy chcieliby oszczędzać niekoniecznie systematycznie.

Konto w NN jest naprawdę elastyczne i świetnie sprawdzi u osób dopiero zaczynających swoją przygodę z oszczędzaniem na emeryturę.

Kalkulator emerytalny? – oblicz, ile może wynieść Twoja dodatkowa emerytura

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować oszczędzanie na emeryturę w ramach IKZE, z pomocą przychodzi nasz kalkulator emerytury. Wystarczy, że wpiszesz, ile chciałbyś odkładać pieniędzy miesięcznie oraz jak długo planujesz oszczędzać, a kalkulator obliczy za Ciebie kwotę potencjalnych zysków, a także pokaże, ile możesz zaoszczędzić dzięki uldze podatkowej. 

WiekWysokość miesięcznej wpłaty na IKZEZgromadzony kapitał w wieku 65 lat 
52 lata200 zł41 884,33 zł
42 lata200 zł95 142,55 zł
32 lata200 zł177 846,61 zł
Tabela 1. Symulacja oszczędzania na emeryturę w ramach IKZE. Kalkulator emerytalny. *Podane kwoty są czysto orientacyjne i nie uwzględniają ryzyka inwestycyjnego. Stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 4.5%.

Nie warto jednak odkładać tego na ostatnią chwilę. Jak łatwo zobaczyć na podstawie tabeli, decydując się na konsekwentne, systematyczne oszczędzanie w stosunkowo młodym wieku, możemy zgromadzić na IKZE całkiem pokaźny kapitał na przyszłość.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki z IKZE można wypłacić bez potrącenia 19% podatku od zysków kapitałowych.

Natalia Wojtuń, Autor w serwisie Rankingikze.pl
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny