Co to jest IKZE i na czym polega?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to skuteczny sposób oszczędzania na emeryturę bez zobowiązań!

Co to jest IKZE i na czym polega?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to skuteczny sposób oszczędzania na emeryturę bez zobowiązań!

Niewiele osób myśli o tym, czy będzie w stanie utrzymać się na emeryturze. Dane ZUS są jednak przytłaczające – bez regularnego oszczędzania nie zapewnisz sobie spokojnej starości. Co to jest IKZE i czy może pomóc zaoszczędzić na emeryturę?

Założenia IKZE – oszczędzaj i inwestuj na godną emeryturę

IKE, IKE, PPK oraz Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) tworzą razem III filar systemu emerytalnego.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest modelem oszczędzania bez zobowiązań, który został wprowadzony w 2012 roku. Wiele osób nigdy nie słyszało o takim rozwiązaniu, a jest to dobry sposób zabezpieczenia emerytalnego.

Założenie IKZE jest takie, że każdy, kto wykazuje dochód, ma możliwość oszczędzać nawet niewielkie sumy pieniędzy, np. 50 zł miesięcznie. Środki możemy wpłacać regularnie lub wtedy, kiedy możemy sobie na to pozwolić.

Sprawdźmy, na jakich zasadach działa Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Na czym polega i co to jest IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to narzędzie, które ułatwi Ci regularne oszczędzanie na emeryturę. IKZE to wiele korzyści, takich jak:

 • zwolnienie z tzw. podatku Belki – środki, które zgromadzisz na koncie, są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych,
 • możliwość odliczenia od podatku dochodowego – wystarczy, że zadeklarujesz wpłaty w formularzu PIT, by zostały odliczone od podatku dochodowego. Ulga podatkowa dla osób oszczędzających na IKZE jest naprawdę wysoka (nawet do 2 tys. złotych),
 • zryczałtowany podatek – jeśli chcesz wypłacić środki z IKZE po przejściu na emeryturę, musisz zapłacić jedynie 10%, zryczałtowany podatek dochodowy,
 • dziedziczenie środków z IKZE – środki, które odkładasz, podlegają dziedziczeniu, a w przypadku Twojej śmierci zostaną przekazane osobie wskazanej w umowie bądź spadkobiercom,
 • możliwość założenia konta już od 16. roku życia –  nie musisz być pełnoletni, by zacząć odkładać na swoją emeryturę, jeśli masz ukończone 16 lat  i pracujesz na podstawie umowy o pracę,
 • możliwość elastycznego zarządzania środkami – Ty decydujesz, ile i jak regularnie odkładasz pieniądze. Dodatkowo masz możliwość  przeznaczyć je na wkład własny kredytu. Nie musimy martwić się o ich wypłatę, gdyż bank je zamrozi i odblokuje wtedy, gdy dotrzymamy zobowiązań.

Aby skorzystać ze wszystkich korzyści należy poczekać z wypłatą środków z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego do 65 roku życia i dokonać wpłat przynajmniej w pięciu dowolnych latach.

Jak działa IKZE?

Aby zacząć oszczędzać w ramach IKZE, wystarczy założyć konto online u wybranego przedstawiciela, zrobić pierwszą wpłatę i wybrać jeden z modeli inwestycyjnych. 

Zanim jednak to nastąpi, warto zorientować się, w jaki sposób możemy pomnażać nasze środki.

Sposoby oszczędzania

W zależności od tego, gdzie założymy nasze konto, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne, dobrowolne fundusze emerytalne, depozyty bankowe, ubezpieczenia z funduszem kapitałowym i na giełdzie.

Dobrowolny Fundusz Emerytalny (DFE)

IKZE DFE jest zarządzane przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE). Jest jednym z prostszych sposobów inwestowania pieniędzy. IKZE DFE sprawdzi się u osób, którym zależy na ograniczeniu ryzyka i niskich kosztach prowadzenia konta.

 • IKZE DFE oferuje m.in. Generali, PZU, Metlife, Allianz i Nationale Nederlanden.

Polisa na życie z UFK

Polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to produkt, który łączy w sobie funkcję inwestycyjną z ochronną. Klient opłaca składkę o określonej wysokości, z czego część pieniędzy jest inwestowana. To rozwiązanie może generować dodatkowe opłaty, dlatego przed ostateczną decyzją warto dokładnie przeanalizować umowę.

 • Polisę z UFK możemy zakupić m.in. w Generali, AVIVA, Warcie i Metlife.

Fundusz inwestycyjny oferowany przez TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych)

Oszczędzanie na emeryturę w ramach TFI wiąże się z większym ryzykiem, ale również z wyższym zyskiem. W ofercie znajdziemy od kilku do kilkunastu profili inwestycyjnych o różnym stopniu ryzyka. W zależności od tego, na jakie subfundusze się zdecydujemy, możemy liczyć na kilkunasto- a nawet kilkudziesięcioprocentową stopę zwrotu.

 • Popularne oferty IKZE TFI: NN TFI, PKO TFI, Uniqa TFI, Generali TFI, Allianz TFI i Pekao TFI.

Rachunek oszczędnościowy w banku

Oszczędzanie na lokacie w banku jest jednym z mniej korzystnych wariantów. Sprawdzi się dla osób, które nie chcą ryzykować utraty części oszczędności, kosztem mniejszego potencjalnego zysku. 

 • Przykładem takiego rozwiązania jest IKZE ING.

Rachunek inwestycyjny w domu maklerskim

IZE w domu maklerskim to rozwiązanie dla osób, które mają wiedzę na temat inwestowania lub są gotowi ją nabyć i zależy im na minimalizacji kosztów i maksymalizacji zysków. Trzeba podkreślić, że oszczędzanie na emeryturę w ramach rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim wiąże się z wyższym ryzykiem.

 • To rozwiązanie oferują m.in. Dom Maklerski BOŚ, Dom Maklerski Millennium oraz Biuro maklerskie mBanku.

Czym różni się IKE od IKZE?

W momencie poznawania możliwości, jakie daje oszczędzanie w III filarze, wiele osób zaczyna zastanawiać się, co wybrać: IKE czy IKZE? Sprawdźmy najważniejsze różnice.

IKEIKZE
Minimalna ilość wpłat do wypłaty środków na preferencyjnych warunkachPięć w ciągu pięciu dowolnych lat
Pięć w ciągu pięciu dowolnych lat
Wcześniejsza wypłata środkówKonieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych (19%)Konieczność zapłaty podatku wg skali podatkowej (17% lub 32%) od całej kwoty na koncie.
Możliwość częściowej wypłaty środkówTakNie
Możliwość wypłaty środków na preferencyjnych warunkachUkończony 60 rok życia lub 55 rok życia, jeśli nabywamy uprawnień do wcześniejszej emerytury i dokonanie wpłat w 5 dowolnych latach lub ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłatyUkończony 65 rok życia i dokonanie wpłat w 5 dowolnych latach 
Sposób obliczania limitu wpłat3-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego1,2-krotność lub 1,8-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
Zasady dziedziczenia środkówDziedziczenie pieniędzy z IKE bez konieczności potrącania podatkuKonieczność zapłacenia 10% podatku od całości zaoszczędzonej kwoty
Tabela 1. IKE a IKZE – najważniejsze różnice. Opracowanie własne.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak oszczędzać na IKE, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: IKE – na czym polega?

IKZE limit 2021

Jak liczony jest limit wpłat na IKZE?

Warto pamiętać, że istnieje maksymalny limit wpłat na konto, który jest uzależniony od wysokości przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na konkretny rok. Limit IKZE stanowi kwotę odpowiadającą 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok w gospodarce narodowej.

Od 2021 roku ustawodawca zwiększył limit dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla samozatrudnionych limit IKZE wynosi 1,8-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia.

Ile wynosi limit wpłat na IKZE?

IKZE limit 2020 wyniósł 6272,40 zł, z kolei w 2021 limit ten wyniósł 6310,80 zł.

W 2022 r. maksymalna kwota, jaką możesz wpłacić na konto IKZE to 7106,40 zł lub 10 659,60 zł, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą. 

Środki możesz wpłacać dowolnie – zasilić konto jednorazową wpłatą lub ustalić dowolną kwotę miesięczną. Może się okazać, że podmiot, u którego założysz IKZE ustanowił własne minimalne limity wpłaty – zazwyczaj jest to 50 lub 100 zł jednorazowej lub miesięcznej wpłaty.

RokLimit wpłat na IKZELimit wpłat na IKZE dla samozatrudnionych
20227106,40 zł10 659,60 zł
20216 310,80 zł9 466,20 zł
20206 272,40 zł 6 272,40 zł
20195 718 zł 5 718 zł
20185 331,60 zł 5 331,60 zł
20175 115,60 zł 5 115,60 zł
20164866,00 zł 4866,00 zł
20154750,80 zł 4750,80 zł
Tabela 2. Limit wpłat na IKZE 2015 – 2022 r.

Jak wygląda wypłata środków z IKZE?

Ze względu na to, że IKZE gwarantuje dużą swobodę, środki możesz wypłacić kiedy chcesz. Jednak od tego, w jakim momencie się na to zdecydujesz, zależeć będzie opodatkowanie, co przełoży się na korzyści, które zyskasz dzięki oszczędzaniu.

Najkorzystniejszą opcją jest wypłata dopiero wtedy, gdy ukończysz 65. rok życia i zyskasz co najmniej 5-letni staż oszczędzania. W takim wypadku wypłata będzie objęta jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Warto pamiętać, że może się to wydawać spore oprocentowanie wypłaty, jednak należy wziąć pod uwagę, że sporo zyskasz, gdy corocznie odliczysz zgromadzone środki od podatku dochodowego.

Co, jeśli pieniądze z IKZE będą potrzebne wcześniej?

W przypadku wcześniejszej wypłaty z konta trzeba liczyć się z zapłaceniem podatku dochodowego na zasadach przyjętych zgodnie z obowiązującym systemem podatkowym. 

UWAGA! Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą wypłatę środków z IKZE, musisz zrobić to w całości. Po wypłacenie wszystkich środków konto zostaje zlikwidowane. Pozostaje jednak możliwość transferu środków między poszczególnymi instytucjami, które prowadzą rachunki IKZE. 

Dla kogo jest IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest prostym i korzystnym rozwiązaniem dla tych, którzy myślą o zabezpieczeniu swoich środków na przyszłość. Jak wiesz, wysokość Twojej przyszłej emerytury nie pozwoli Ci na godną i spokojną starość. Konto emerytalne jest doskonałym narzędziem, które łatwo wyrabia nawyk regularnego oszczędzania i pozwala cieszyć się wieloma korzyściami, których nie masz, decydując się np. na trzymanie środków na koncie oszczędnościowym. 

IKZE również dla obcokrajowców?

Każdy, kto pracuje i przebywa na terytorium Polski legalnie, płaci podatki, ma prawo zarówno do emerytury z ZUS, jak i prowadzenia rachunków emerytalnych w III filarze.

Komu IKZE się nie opłaca?

Mimo tego, że Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest uniwersalnym narzędziem do oszczędzania, to jest kilka skrajnych sytuacji, w których jego założenie nie będzie dawać wymiernych korzyści.

 • IKZE nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających z ulgi dla młodych, które zarabiają rocznie maksymalnie 85 528 zł. Osoby do 26 roku życia korzystające z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego z pitem zerowym nie będą mogły odliczyć wpłaty od dochodu, natomiast przy wypłacie pieniędzy z konta, zapłacą 10% podatek.
 • Podobnie jest w przypadku osób niepracujących, będących na urlopie wychowawczym lub samozatrudnionych niewykazujących dochodu. Takie osoby tracą najważniejszą korzyść IKZE, jaką jest obniżenie podatków.

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy na IKZE się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy oszczędzanie pieniędzy na IKZE się opłaca, od razu odpowiadamy – po stokroć tak! O ile nie znajdujesz się w tej wąskiej grupie osób zwolnionych z płacenia podatku dochodowego, dzięki IKZE możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu złotych do nawet dwóch tysięcy.

Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy wpłacisz na konto w ciągu roku i na jakich zasadach podatkowych się rozliczasz.

Sprawdźmy, ile możemy zaoszczędzić w skali roku dzięki uldze podatkowej, odkładając miesięcznie na IKZE 200 zł.

 • I próg podatkowy (17%) – 2400 x 17% = 408 zł
 • II próg podatkowy (32%) – 2400 x 32% = 768 zł
 • Podatek liniowy (19%) – 2400 x 19% = 456 zł

Gdybyśmy chcieli wpłacić na IKZE roczny limit, który – przypominamy – w 2022 r. wynosi 7106,40 zł, to zaoszczędzilibyśmy od 1208 zł do nawet 2274 zł (II próg podatkowy).

Gdzie założyć najlepsze IKZE?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie założyć rachunek, koniecznie sprawdź IKZE ranking. Przekonasz się, które konta oceniane są najlepiej i gdzie warto ulokować swoje oszczędności.

Ranking IKZE zestawia ze sobą 14 ofert aż 12 różnych podmiotów. Znajdziesz w nim zarówno polisy na życie z UFK, jak i IKZE DFE czy IKZE TFI.

Najczęściej zadawane pytania

Czy rząd może zabrać pieniądze z IKZE?

Nie; ani IKE, ani IKZE nie podzielą losu OFE – pieniądze na tych kontach są prywatną własnością oszczędzających. Prawdopodobieństwo skonfiskowania ich przez rząd jest porównywalne do ryzyka przejęcia przez władzę Twojego mieszkania.

Czy muszę wpłacać regularnie pieniądze na konto?

Nie. Każdy sam decyduje ile i kiedy wpłaca pieniądze na IKZE. Naturalnie, systematyczne korzystanie z limitów Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego gwarantuje zaoszczędzenie większych środków, w porównaniu do okazjonalnych wpłat. 

Szczegółowe warunki dotyczące minimalnej wpłaty na IKZE u konkretnego dostawcy, znajdziesz w tabelach limitów i opłat lub warunkach umowy wybranego produktu.

Czy mogę korzystać ze zwiększonego limitu IKZE, jeśli pracuję na umowę o pracę i prowadzę własną działalność gospodarczą?

Tak. Nawet jeśli dodatkowo pracujesz na etacie, jako samozatrudniony, możesz skorzystać z prawa do wyższego limitu wpłat na IKZE.

Czy można zmienić jedno konto IKZE na inne?

Według obecnych przepisów prawa można prowadzić tylko jedno Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Istnieje jednak możliwość transferu środków między dostawcami. Przykładowo, jeśli założyłeś konto IKZE PZU i po kilku latach chciałbyś zamienić je na IKZE np. w Nationale Nederlanden, bez problemu możesz przetransferować swoje środki. 

Pamiętaj jednak, że niektórzy dostawcy wymagają opłaty transferowej, jeśli będziesz chciał przenieść środki z IKZE w pierwszym roku trwania umowy.

Czy można mieć IKE i IKZE?

Jak najbardziej! Każdy, kto spełnia wymogi otwarcia IKE i IKZE może prowadzić oba te konta. Co więcej, aby zmaksymalizować zyski, warto odkładać zwrot podatku z IKZE na konto IKE. Dzięki temu ostateczna suma pieniędzy zaoszczędzonych na emeryturę będzie jeszcze wyższa.

IKE i IKZE możesz założyć w różnych firmach lub wybrać jeden podmiot. Jeśli jesteś zdecydowany na założenie obu tych kont, może zainteresować Cię Pakiet Emerytalny PKO TFI – w tej ofercie zakładasz oba konta równocześnie.

Piotr Czubiński
Specjalizuję się w tematyce ubezpieczeniowej i emerytalnej. Emerytura to najtrudniejsze z ubezpieczeń - budzimy się w wieku 50 lat i zaczynamy rozumieć, że jest za późno na wymarzoną emeryturę... ale nigdy nie jest za późno na dobrą emeryturę. Po godzinach fan historii, polityki i Kung Fu.
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny