Czy warto założyć IKZE? Sprawdź, jak odłożyć pieniądze na emeryturę!

Wysokość emerytury jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Ilekroć docierają do nas jakiekolwiek informacje na ten temat, dochodzimy do wniosku, że przyszłość może nie malować się w zbyt optymistycznych barwach. Sprawdź, czy warto założyć IKZE?

Czy warto założyć IKZE? Sprawdź, jak odłożyć pieniądze na emeryturę!

Wysokość emerytury jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Ilekroć docierają do nas jakiekolwiek informacje na ten temat, dochodzimy do wniosku, że przyszłość może nie malować się w zbyt optymistycznych barwach. Sprawdź, czy warto założyć IKZE?

Wysokość emerytury jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Ilekroć docierają do nas jakiekolwiek informacje na ten temat, dochodzimy do wniosku, że przyszłość może nie malować się w zbyt optymistycznych barwach. W związku z tym coraz częściej zaczynamy interesować się różnymi formami prywatnych oszczędności. Chociażby takimi jak Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Co to takiego jest? Czy warto założyć IKZE? Z jakich innych narzędzi możemy skorzystać? Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Zabezpieczenie środków pieniężnych na emeryturę – jak to zrobić?

Sposoby na odkładanie kapitału emerytalnego są różne. Na chwilę obecną – wykluczając z tego grona Zakłady Ubezpieczeń Społecznych, należy wspomnieć o PPK, a także IKE i IKZE. Są to bardzo ciekawe propozycje dobrowolnego filaru emerytalnego, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać, aby wybrać odpowiednią formę oszczędzania dla siebie.

Oszczędności bez podatku Belki – jak odkładać na emeryturę oszczędzając 19% na podatku.
Oszczędności bez podatku Belki – jak odkładać na emeryturę oszczędzając 19% na podatku.

Warto wiedzieć, że w przypadku IKE czy IKZE nie musimy przejmować się podatkiem Belki. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty oszczędzania. To jednak niejedyna zaleta korzystania z tych form odkładania pieniędzy na emeryturę. Więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu.

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – co to jest?

IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Co to takiego? Mowa jest tutaj o sposobie odkładania pieniędzy na przyszłość bez żadnych zobowiązań. 

Dokładniej rzecz ujmując, konto IKZE może być założone przez każdą pełnoletnią, pracującą osobę, lecz nie musi. Jest do dobrowolna i świadoma decyzja, która podyktowana powinna być wyłącznie troską o późniejsze lata. Ta forma długoterminowego oszczędzania dostępna jest od 2012 roku, choć większą popularność zdobyła rok temu, kiedy okazało się, że warunki są zdecydowanie lepsze. Wśród instytucji finansowych oraz banków słychać głosy, że jest to na chwilę obecną jedno z najlepszych rozwiązań.

Czy konto IKZE można założyć w dowolnym momencie? Oczywiście, że tak. Jest to jedna z wielu zalet tego rozwiązania. Co więcej, zakładając je, nie musimy określać czasu jego funkcjonowania. Jakby tego było mało, samodzielnie ustalamy wielkość wpłat, którą uzależniamy od indywidualnej sytuacji materialnej. Warto jednak wspomnieć, że dopiero w przypadku regularnych wpłat, które będą trwały około 5 lat, jesteśmy w stanie odczuć zysk z tego przedsięwzięcia.

Wpłaty na IKZE – jaki mają cel?

W przypadku IKZE można powiedzieć, że jest to odpowiedź na obniżenie składki, która przekazywana była na Otwarty Fundusz Emerytalny, a która w 2010 roku została zmniejszona do 2,3%. IKZE działa z inicjatywy polskiego rządu i jego celem jest nakłonienie nas nie tylko do biernego myślenia o przyszłości, ale też do czynnego zabezpieczania, niezależnie od osiągnięć zawodowych. Jeśli chodzi o cele, o jakich mowa w przypadku IKZE to należy wymienić:

  • zwiększenie wypracowanej emerytury;
  • brak konieczności podejmowania dodatkowej pracy po przejściu na emeryturę;
  • zachęta do odkładania na godniejszą starość;
  • zmniejszenie ryzyka wypłat niższych emerytur niż są oferowane obecnie;
  • zyskanie ulgi podatkowej przy rocznym rozliczeniu;
  • zmniejszenie różnicy pomiędzy pensją a emeryturą.

Warto oszczędzać, czyli dlaczego już teraz należy zadbać o przyszłość?

Kończymy szkołę, studia. Zaczynamy pierwszą, drugą pracę i nagle słyszymy o tym, że warto, jest już podjąć decyzję dotyczącą przyszłości. A konkretniej rzecz ujmując, przejrzeć dobrowolne fundusze emerytalne i wybrać tę ofertę, która będzie najlepsza dla nas. 

Dlaczego tak szybko należy o tym pomyśleć? Oszczędzanie wymaga czasu. Tak jak wspomnieliśmy, żeby odczuć jakąkolwiek różnice na plus, konieczne są regularne wpłaty przez 5 lat. Jest to więc bardzo ciekawe uzupełnienie, zaraz obok takich czynności jak np. lokowanie pieniędzy na prywatnym koncie oszczędnościowym, czy dodatkowa praca.

Warto pamiętać też, że według analiz różnych instytucji finansowych, przyszłe emerytury, które wypłacane będą przez ZUS będą znanie niższe niż pensje. Mało optymistyczne dane donoszą, że może to być nawet 1/3 dzisiejszych zarobków, lub nawet mniej.

IKZE — poznaj korzyści z jego założenia

Zewsząd słuchać głosy, że konieczne jest zabezpieczenie się na lata emerytalne. Jednak czy istnieje obecnie dobre rozwiązanie, które pomoże w oszczędzaniu na te lata, w których powinno się odpoczywać i cieszyć życiem, zamiast martwić o kupno leków? 

Warto dowiedzieć się w takiej sytuacji, jakie korzyści niesie za sobą założenie konta IKZE:

  • zysk z IKZE może być zwolniony z podatku od zysków kapitałowych; 
  • sam decydujesz o tym, jak długo będzie trwało oszczędzanie oraz, z jaką częstotliwością dokonywane będą wpłaty; 
  • wielkość wpłat ustalasz samodzielnie; 
  • wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu; 
  • konto może założyć każdy, kto ukończył 16 lat; 
  • możliwość wypłacania ratalnego lub wypłata jednorazowa; 
  • założenie konta możliwe jest w dowolnym momencie; 
  • nie trzeba określać czasu jego funkcjonowania. 

PPK, IKE i IKZE – który sposób oszczędzania wybrać?

Koszty utrzymania – lekarstwa, produkty spożywcze – to wszystko staje się coraz droższe. Już dziś możemy zauważyć, że z biegiem lat, zamiast cieszyć się spokojem, podróżami oraz odpoczynkiem będziemy musieli troszczyć się o to, aby przysłowiowo “wystarczyło nam do dziesiątego”. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o oszczędności. Do wyboru są różne produkty finansowe. Oprócz PPK jest też IKE i IKZE. Czym się charakteryzują?

Co oferuje IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne?

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest zgoła inną formą oszczędzania niż Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Przede wszystkim różnica polega na tym, że na IKE można wpłacać nawet 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego względem roku. Pieniądze, które znajdowały się będą na koncie, nie są objęte podatkiem dochodowym. A korzystać z tej formy mogą wszystkie osoby fizyczne po ukończeniu 16 roku życia.

Konto IKE dedykowane jest jednemu użytkownikowi – nie można w późniejszym czasie, posiadać innego konta. Nie można go też dzielić z członkami rodziny – niezależnie od tego, czy mowa jest o mężu, żonie, bracie itp.

Konto IKE założyć można w wielu różnych instytucjach finansowych, np. w banku. Wypłat można dokonywać w każdym dowolnym momencie, A jak wygląda limit wpłat? Najczęściej instytucje wymagają pierwszej wpłaty w wysokości np. kilkuset złotych, a reszta jest dobrowolna, choć bardzo często skonkretyzowaną kwotą minimalną.

Czym różni się IKZE od IKE?

IKE czy IKZE? Czym różnią się od siebie te dwie formy oszczędzania? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że są to dwa różne produkty, które znaleźć można w ofercie instytucji finansowych, w tym też banków. Przed podjęciem decyzji warto poznać różnice. Te najważniejsze znajdziesz niżej.

  1. Wpłaty na konto IKZE można odliczyć w rocznym zeznaniu PIT, co oznacza, że podatek dochodowy będzie niższy. Zwrot, jaki uzyskamy, można dalej inwestować. A biorąc pod uwagę to, że w przypadku spełnienia warunku, jakim jest przekroczenie określonego wieku, oraz w momencie wypłaty konieczne jest zapłacenie 10% podatku, to przy założeniu, że oszczędzać będziemy nawet kilkanaście lat, możliwe jest zgromadzenie większej kwoty niż w przypadku konta IKE.
  2. Biorąc pod uwagę limity wpłat bardziej opłaca się Indywidualne konto emerytalne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż można na konto wpłacać znacznie większą kwotę. W przypadku IKZE jest to 1,2-krotność przeciętnej pensji miesięcznej, według roku, a jeśli chodzi o mikroprzedsiębiorców, to może to być nawet 1,8-krotność pensji.  
  3. Wypłata środków możliwa jest po osiągnięciu 60 lub 55 roku życia. W przypadku 55 lat warunkiem jest dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych oraz wpłacenie co najmniej połowy kwoty do 5 lat, przed momentem złożenia wniosku o wypłatę. Pieniądze znajdujące się na koncie IKZE wypłacić można po ukończeniu 65 lat, pod warunkiem że środki wpłacane były na konto przez co najmniej 5 lat kalendarzowych; 
  4. Wypłata środków może odbyć się wcześniej — w przypadku IKE wiąże się to z zapłatą podatku Belki (19% od wypracowanych zysków), a jeśli chodzi o IKZE to wiąże się ona z zapłatą podatku dochodowego od wypracowanych zysków od całej kwoty.

Różnice między IKZE i IKE

Cecha IKEkonto IKZE
Ulgi podatkowe w trakcie wpłatBrakZmniejszenie podstawy opodatkowania przy rocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym
Warunek wypłaty środkówUkończenie 60 roku życiaWpłaty przez minimum 5 lat od czasu założenia kontaUkończenie 65 roku życiaWpłaty na konto przez 5 lat
Limity wpłatTrzykrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego prognozowanego na dany rok120% miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku dla osób fizycznych180% dla działalności gospodarczych
Prawo do dziedziczeniaTak, bez podatkuTak. Z koniecznością zapłaty 10% podatku
Tabela 1. Tabela 1 IKE, IKZE – podstawowe różnice w kontach emerytalnych. 

Kiedy obliczany jest podatek od zysków kapitałowych?

Tak jak wspomniane było we wcześniejszej części tekstu, Wcześniejsza wypłata może być częściowa lub całościowa w przypadku IKE. W momencie, w którym mówimy o koncie IKZE wypłata musi być całościowa. Częściowe wypłacenie środków powoduje naliczenie podatku od zysków kapitałowych. 

Z kolei momencie wypłaty całości trzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy. Decydując się na jeden z rodzajów długoterminowego oszczędzania, warto wszystko to wziąć pod uwagę – również korzyści podatkowe. A przede wszystkim nastawić się na konsekwencję – wtedy opłaca się najbardziej.

Kiedy można wypłacić środki z IKZE?

Pieniądze zgromadzone na koncie IKZE można wypłacać po osiągnięciu 65 roku życia. Warunkiem jest oczywiście regularne wpłacanie środków przez 5 lat kalendarzowych. Co dzieje się w chwili śmierci osoby, która wpłacała pieniądze? 

W takiej sytuacji, do wypłaty może dojść na wniosek osoby uprawnionej – mając na uwadze zasady dziedziczenia. Wcześniejsza wypłata również jest możliwa. Jednak wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od zgromadzonej kwoty. W zależności od tego, który próg zostanie przekroczony, może on wynieść 17 lub 32%.

Ile wynosi zryczałtowany podatek dochodowy, czyli z czym związana jest wypłata z IKZE?

Jeśli chodzi z kolei o zryczałtowany podatek dochodowy, wynosi on 10%. Płacony jest w chwili wypłaty pieniędzy przy koniecznym spełnieniu warunków, o których wyżej wspominaliśmy – wiek, sposób gromadzenia środków. 

Czy bardzo uszczuplą się oszczędności po odliczeniu tej kwoty? Nie powinna to być bardzo dotkliwa “strata”. Przede wszystkim dlatego, że – o czym też już wspominaliśmy – można było odliczyć IKZE przy zeznaniu podatkowym.

Korzyści podatkowe, czyli zwrot z IKZE

W zależności od tego, czy przekroczony zostanie II próg podatkowy, można skorzystać z ulg podatkowych 17% lub 32%. W 2020 roku odliczając od podatku na ogólnych zasadach i według stawki 32% można było uzyskać około 2000 zł. 

Kolejne lata były jeszcze bardziej atrakcyjne pod tym względem. Warto jednak zastanowić się, co zrobić z tymi pieniędzmi. Zwłaszcza mając na uwadze to, że będzie trzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy z uzyskanego przychodu wypłacając środki zgromadzone na koncie.

Pracownicze Plany Kapitałowe – co to takiego?

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Ta inicjatywa rządu działa od 4 października 2018 roku. Dotyczy pieniędzy, które odkładane są przez aktualnych pracowników na przyszłość. Oznacza to, że automatycznie odprowadzana jest konkretna kwota, na konto emerytalne. Żeby jednak się tak stało, pracodawca, musi dołączyć do programu. W tym celu według przepisów muszą być spełnione określone warunki. Na przykład pod względem liczby pracowników.

Konta IKE i IKZE – czy można korzystać z nich jednocześnie?

Nie jest to zbyt popularne pytanie, jednak czasami się pojawia. Zwłaszcza że niektórzy lubią przecież zabezpieczeni być na kilka sposobów. Czy w takim razie, można korzystać jednocześnie z konta IKE i IKZE? Oczywiście, że tak. Jest to absolutnie możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami. Ważniejsze jest jednak to, że nie można mieć dwóch takich samych kont. Dotyczy to również różnych instytucji finansowych.

Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – gdzie założyć?

Gdzie można założyć IKE i IKZE? Między innymi możliwe jest to w takich miejscach jak:

  • domy maklerskie;
  • banki;
  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych;
  • towarzystwa emerytalne i ubezpieczeniowe.

Konta zabezpieczenia emerytalnego, czyli jak wygląda zakładanie IKZE?

Zanim zdecydujemy się na założenie konta IKZE, warto najpierw przejrzeć dostępne na rynku oferty. Wybór tej jednej, będzie zależny przede wszystkim od tego, jakie mamy potrzeby i jakie warunki umowy zostały nam przedstawione. Wybierając kredyty, biorąc pożyczki itp. za każdym razem sprawdzamy dokładnie, jaka oferta jest nam przedstawiana. W przypadku konta IKZE jest podobnie.

Warto m.in. zwrócić uwagę na wysokość opłaty stałej, jaka jest pobierana przez większość instytucji finansowych za zarządzanie i obracanie środkami pieniężnymi. Najczęściej nie są to jakieś wygórowane kwoty. Mimo wszystko warto je wziąć pod uwagę, planując zakładanie konta.

Jak założyć konto IKZE?

  1. Wybierz instytucję finansową – informacje na temat dostępnych propozycji oraz aktualny Ranking IKZE 2022 / 2023 znajdują się np. na stronie rankingikze.pl
  2. Zarejestruj konto przez internet lub odwiedź placówkę, aby wypełnić formalności na miejscu.
  3. Sprawdź, czy konieczny jest przelew weryfikacyjny.
  4. Uzupełnij oświadczenia i zgody.
  5. Wpłacaj oszczędności.

IKZE czy warto? FAQ — odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania

Przed wyborem jednej z form oszczędzania emerytalnego, warto zadać sobie pytanie – IKZE czy warto? Należy spojrzeć na zalety, jakie oferuje to rozwiązanie. Wśród nich wymienić należy np. korzyści podatkowe – każda złotówka, która wpłacana jest na konto IKZE zostaje odliczona od podatku dochodowego. Pieniądze, które zostaną zwrócone, można dalej inwestować. Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć są większe zyski – przede wszystkim w momencie, w którym oszczędzamy regularnie.

Jaki jest limit wpłat na IKZE?

Limit wpłat w przypadku IKZE w 2022 roku wynosił kolejno:

  • dla osób fizycznych: 7 106,40 zł;
  • dla osób prowadzących działalność: 10 659,60 zł.

Co dzieje się z niewykorzystanymi środkami po śmierci?

Najczęściej podpisując umowę o IKZE, możliwe jest wskazanie osoby uprawnionej do zarządzania środkami, które udało się zgromadzić na koncie. Po śmierci osoba ta będzie mogła wypłacić pieniądze lub w zależności od swojej decyzji dokonać transferu środków na własne konto IKE czy IKZE. A co jeśli nie wskażemy nikogo? Pieniądze wejdą do masy spadkowej.

Czy osoby, które nie ukończyły 18 roku życia mogą otworzyć konto IKZE?

Czy trzeba być pełnoletnim, aby móc założyć konto IKZE? Absolutnie nie. Konto może założyć każdy, kto skończył 16 lat. Ważne jest to, aby pamiętać o wpłacaniu środków wyłącznie w roku kalendarzowym, w którym uzyskane zostały dochody z umowy o pracę.

Czy osoba na emeryturze może założyć konto IKZE lub IKE?

Możliwość gromadzenia pieniędzy na koncie IKZE przysługuje także osobom, które są w wieku emerytalnym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kumulowanie oszczędności na tego rodzaju koncie pojawiła się dopiero w 1012 roku. Warunkiem założenia konta jest to, że osoba ta, nie wypłaciła wcześniej środków zgromadzonych na innym koncie IKE czy IKZE.

Czy małżeństwo może prowadzić wspólne konto?

Konto IKZE i IKE może prowadzić wyłącznie jedna osoba. Dlatego nie ma możliwości łączenia wspólnych sił na przykład ze współmałżonkiem. Każda z tych osób, powinna samodzielnie prowadzić takie konto. Warto zacząć oszczędzać jak najwcześniej.

Czy IKZE opłaca się wszystkim?

Jak się okazuje nie wszystkim opłaca się przelewanie środków na konto IKZE. Wśród tego typu osób znajdujemy np. osoby poniżej 26 roku życia, które mogą jeszcze korzystać z ulgi dla młodych. Nie opłaca się też traktować konta IKZE jako konta oszczędnościowego z zamiarem wypłaty ich w niedługim czasie.

Piotr Czubiński
Specjalizuję się w tematyce ubezpieczeniowej i emerytalnej. Emerytura to najtrudniejsze z ubezpieczeń - budzimy się w wieku 50 lat i zaczynamy rozumieć, że jest za późno na wymarzoną emeryturę... ale nigdy nie jest za późno na dobrą emeryturę. Po godzinach fan historii, polityki i Kung Fu.
Kalkulator IKZE

Oblicz wysokość swojej dodatkowej emerytury z IKZE

Blog emerytalny